טיפול בטראומה מתי לפנות לעזרה?

מחבר: איתי אלטשולר

החיים של האדם רצופים חוויות קשות. החוויות הקשות המטלטלות את האדם ומזעזעות אותו נקראות טראומות. האם ההתמודדות עם החוויות המטלטלות מחייבת טיפול בטראומה? האם אדם יכול לעשות לעצמו טיפול בטראומה האם הוא צריך לפנות לעזרה כדי לבצע טיפול בטראומה? אם כן למי לפנות ? ובעיקר מתי לפנות? במאמר זה אנסה לתת תשובה לשאלה טיפול בטראומה - מתי רצוי לבקש את עזרתו של מטפל?

מהי טראומה?

טראומה היא חוויה קשה במיוחד בה מתנסה אדם במצב מיוחד, מצב קיצוני. מקובל להגדיר טראומה כהתנסות ישירה או עקיפה באירוע מסכן חיים או שנתפס ככזה ע״י המתנסה. יש שיתארו אותה כהתנסות מעוררת פחד אדיר ממדים, מעוררת אימה . דוגמאות לחוויות שמקובל לתפוס אותן כטראומטיות הן אובדן של אדם קרוב, מלחמה, או אלימות קיצונית שאני חלק ממנה או עד לה, אונס, מחלה קשה או סופנית, תאונות דרכים ואסונות טבע: שיטפונות , שריפות, רעידות אדמה, התפרצויות געשיות וסופות. דוגמאות נוספות שאנו פחות נוטים להתייחס אליהם כאל טראומות: גירושין, ניתוחים, הרדמה,טיפול קשה אצל רופא שיניים, פיטורים, מוות או אובדן של חיית מחמד ועוד.

טיפול בטראומה האם נדרש?

תחשוב על עצמך ועל חייך האם לא חווית לפחות אחת מהחוויות המתוארות למעלה. כל אחד חווה טראומות בחייו. במהלך חיים שלמים יחווה אדם באופן ודאי מספר טראומות. אם כך טראומה היא חלק מהחיים טראומה היא דבר טבעי. ואם היא דבר טבעי יש לגוף שלנו דרכים משלו להתמודד עם הטלטלות הפיזיות ונפשיות שהחיים מעוררים. יש לנו מנגנון טיפול בטראומה טבעי לשם התאוששות. אנו כחלק מהטבע מצויידים בכלים ויכולות המאפשרות לנו להתאושש "מרעידות אדמה סביבתיות". כשם שהיער מתאושש לאחר שריפה כשם שהחיה משתקמת לאחר פציעה כשם שהגוף האנושי מתאושש לאחר מחלה כך גם הנפש מתאוששת באופן עצמאי לאחר טראומה. מסקנה: אין להזדרז לחפש טיפול בטראומה לאחר אירוע טראומטי. יש לסמוך על הגוף והנפש שיעשו את הנדרש בכחות עצמם. קצב התאוששות של הנפש הוא די איטי (מספר חודשים עד שנה) ולכן יש לקחת זאת בחשבון. בכל אופן ניתן לעזור לתהליך הטבעי. שיטת אלטשולר המאמנת אנשים בתהליכים של ריפוי עצמי ממליצה על יישום עקרונות המחזקים את התהליך טבעי כגון עקרון האיטיות, עקרון הנצחון ברכות ועוד. הרחבה בנושא ניתן למצוא במאמרי - טיפול בטראומה 5 טיפים לטיפול עצמי.

טיפול בטראומה מתי בכל זאת לפנות לעזרה?

  1. אם האירוע הטראומטי הוא אחד מתוך סידרה של ארועים - הנזק מחוויות טראומטיות הוא מצטבר אפילו שהן אינן מאותו סוג.
  2. אם עבר זמן מאז האירוע המטלטל והתחושות של חרדה\דיכאון\ הסתגרות\ בילבול\זעם\עצבנות לא משתפרות ואולי אף מחמירות.
  3. אם יש לכם סוד שמנהל את חייכם – שמירה של סודות כמוסים יכולה לחולל מספר רב של סימפטומים ובראשם התקפי חרדה ודיכאון. חשיפת סודות כמוסים והוצאתם מהארון רצוי שישה בליווי של איש מקצוע כדי שהאדם יזכה להקלה ולא יתפרק לגורמים בעקבות שיחרור האנרגיה המתרחש בעקבות גילוי של סוד כמוס. האנרגיה משתחררת בתהליך כזה דומה ל אנרגיה המשתחררת מביקוע האטום. אפשר להינות מאנרגיה זו ואפשר גם להיפגע ממנה. טיפול בטראומה הוא בין השאר לימוד, הכרות ותיעול של האנרגיה המושקעת בשמירת סודות.

טיפול בטראומה- סוף דבר

לא כל טראומה צריכה טיפול בטראומה. יש לנו מערכת טבעית של טיפול בטראומה כדאי לסמוך עליה ולתת לה זמן לעשות את עבודתה. אם משום מה היא אינה עושה את עבודתה או היא מותשת מהתמודדות עם ריבוי טראומות יש לחפש טיפול בטראומה. ישנם מספר דרכים והרבה מטפלים השילוב המוצלח של השניים עבורכם יכול להביא רווחה ונחת יכול להביא בריאות. ( זכרו ! רק אתם מהווים קנה מידה לאיכות השילוב – שיטה-מטפל.)
טיפול בטראומה - פעילויות להרחבת השקט הפנימי  טיפול בטראומה - פעילויות להרחבת השקט הפנימי