טיפול בפוסט טראומה - PTSD - על פי שיטת אלטשולר

 הפרעת דחק פוסט טראומטית

מהי טראומה?

טראומה היא חוויה קשה במיוחד בה מתנסה אדם במצב מיוחד, מצב קיצוני. מקובל להגדיר טראומה כהתנסות ישירה או עקיפה באירוע מסכן חיים או שנתפס ככזה ע״י המתנסה. יש שיתארו אותה כהתנסות מעוררת פחד אדיר ממדים, מעוררת אימה .

אילו אירועים יכולים לגרום לטראומה ואחר כך לפוסט טראומה?

ארועים אלו יכולים להיות חשיפה או השתתפות באירועים אלימים פיזיים ונפשיים שמתרחשים בין בני אדם (מלחמה, עימות, מריבה, תקיפה, ניצול, תאונה ועוד) וכאלה שמתרחשים במפגש של האדם עם הטבע (מוות, מחלה קשה, רעידות אדמה, שיטפונות, התפרצויות וולקניות ועוד.) האירועים הטראומטיים משפיעים על נפשו של האדם ומעצבות אותה בדרכים שונות.

מהי פוסט טראומה – PTSD ?

פוסט טראומה - Ptsd - על פי שיטת אלטשולר הוא מצב בו האדם אינו מתאושש באופן טבעי מהאירוע הטראומטי או מהאירועים הטראומטיים לאחר פרק זמן סביר, ומתחיל לפתח סימפטומים פוסט טראומטיים המשבשים את חיו. אם כן טראומה הוא האירוע הקשה בו מתנסה האדם התסמונת הפוסט טראומטית היא התגובה הנפשית לאירוע זה המשבש את מהלך חיו של האדם ברמות שונות.

לפוסט טרומה שמות נוספים כגון פסיכוטראומה, הפרעה פוסט טראומטית, או  טראומה נפשית .

האם ניתן להירפא מפוסט טראומה - Ptsd ?

במפורש כן.

האם ניתן לעשות זאת באופן עצמאי?

אפשר ואפשר. סיפורו של מפתח שיטת אלטשולר היא דוגמא לרפוי העצמי מפוסט טראומה- Ptsd - של הלם קרב, תהליך ריפוי עצמי שנמשך למעלה מ12 שנים.

 

האם ניתן לעזור לאדם לרפא את עצמו מהסימפטומים הפוסט טראומטיים והשלכותיהם?

שיטת אלטשולר מתמחה בהוראת הדרך לריפוי עצמי מפוסט טראומה . היא משלבת כלים ועקרונות שפותחו במיוחד למטרה זו ומתבססים על נסיונו האישי המוצלח של מפתח השיטה. הגישה אינה תאורטית אלא מעשית ושואבת את כוחה מתוך הנסיון האישי והמקצועי. הריפוי העצמי בעזרת הנחיה הוא קצר הרבה יותר וממוקד.

 

מה עושים במהלך טיפול בפוסט טראומה?

המפגשים בדרך כלל הם בני שעה וכוללים תרגול מעשי מתוך סל הכלים של השיטה ושיחה על בסיס עקרונותיה. מטרת המפגשים היא ללמד את האדם להתקשר עם כח הריפוי העצמי שלו ולהובילו לפעולה. המפגשים מתרחשים בחדר הטיפולים או בטבע בהתאם לצרכיו של המטופל והאפשרויות.

 

מה היתרונות של שיטת אלטשולר בטיפול בפוסט טראומה?

  1. דרך העבודה מבוססת גם על נסיון וחוויה אישיים ולא רק על רקע תאורטי.
  2. היא מאפשרת עבודה משולבת הכוללת טבע, תנועה יצירה ושיח על פי הצורך והנסיבות.
  3. היא פועלת בדרך טיבעית, אקולוגית ומעשית המתאימה את את עצמה לכל אדם, ואינה מבקשת מהאדם להתאים את עצמו לשיטה.
  4. היא מחברת לבריא ולחזק באדם ומעודדת אותו לפעולה ולטיפול בפגוע ובחלש.
  5. היא מתאימה לטיפול בסוגי פוסט טראומה שונים שמקורם בטראומות של אלימות, בטראומות מיניות, טראומות של אבדן ושכול, טראומות בריאותיות, וטראומות שמקורם בטבע.
  6. היא מתאימה לעבודה עם ילדים בגילאים שונים עמם היא בד"כ עבודת בטבע.

לאיבחון וטיפול בפוסט טראומה צרו קשר

להרחבה על הספר ורכישתו להרחבה על הספר ורכישתו